W jakich sytuacjach potrzebujemy ekspertyzy budowlanej?
Ekspertyza budowlana to nic innego jak rzetelna ocena stanu budynku. Okazuje się ona potrzebna w wielu sytuacjach związanych z remontem, modernizacją, a nawet kupnem określonych nieruchomości. Jak powinna ona przebiegać? Kto może zająć się jej wykonaniem? I najważniejsze — kiedy szczególnie warto na nią postawić? Odpowiadamy!
Na czym polega ekspertyza budowlana?
Z reguły ekspertyzę budowlaną wykonuje się w celu sprawdzenia prawidłowości rozwiązań konstrukcyjno-budowlanych zastosowanych w określonym budynku, a także, tak jak zostało wspomniane, dokonania oceny jego ogólnego stanu. Najpierw specjaliści zajmują się dokładnymi oględzinami nieruchomości. Potem na podstawie obliczeń sprawdza się wytrzymałość oraz nośność poszczególnych elementów budynku. To wszystko pozwala na sprawdzanie nie tylko, czy w danym momencie każda część obiektu spełnia swoją funkcję, lecz także upewnienie się, że tak będzie w przyszłości.
Kiedy zaleca się przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej?
Ekspertyzy budowlane przeprowadzane są w wielu sytuacjach. Przede wszystkim należy zlecać je w przypadku, gdy planujemy przeprowadzenie modernizacji określonego obiektu. Znacznie pomoże to w dokonaniu przemyślanej rozbudowy lub adaptacji określonej nieruchomości. Oprócz tego ekspertyzę należy wykonać w momencie, gdy obok ma stanąć inny budynek. Ponadto na zlecenie oględzin decydują się również osoby, które chcą uzyskać niezależną opinię dotyczącą np. przeprowadzonych ostatnio w obiekcie prac.
Profesjonalna ekspertyza budowlana przydaje się też wszystkim pragnącym kupić nieruchomość z gwarancją, że jest ona w dobrym stanie i spełni ich oczekiwania. Jeżeli chcemy mieć pewność, że oględziny oraz obliczenia będą wykonane z należytą dokładnością, powierzmy to zadanie specjalistom.